Większość pacjentów chciałaby urodzić się bez zdolności do odczuwania bólu. Jednak receptory bólowe są ważne: alarmują o problemie i podpowiadają nam, że należy poszukać opieki medycznej. Aczkolwiek przewlekły albo uporczywy ból nie ma żadnej biologicznej wartości. Jego szkodliwe efekty mogą nawet wpływać na przeżycie.

Są dwa rodzaje bólu: ból ostry i ból przewlekły. Ból ostry jest doświadczany natychmiast, gdy ciało zostaje uszkodzone. Gdy tylko wdroży się leczenie, ból ostry zaczyna zmniejszać się znikać. Przewlekły ból trwa pomimo zdrowienia tkanki. Jest obecny każdego, bądź prawie każdego dnia, dłużej niż przez trzy miesiące. Taki ból może być spowodowany chorobą nowotworową lub innymi chorobami. Osoby żyjące z rakiem, które odczuwają przewlekły ból, mogą również okresowo odczuwać ból ostry.

Rodzaje bólu

Ból somatyczny:

  • Dokładnie zlokalizowany, wiesz gdzie boli i potrafisz wskazać miejsce
  • Często opisywany jako swędzenie lub pulsowanie

Ból trzewiowy:

  • Ból przeniesiony, odczuwany w obszarze innym niż ten, w którym występuje problem
  • Często opisywany jako głęboki i kurczowy

Ból nerwowy:

  • Związany z komórkami nerwów. Może pojawić się po amputacji, w czasie infekcji wirusem  półpaśca albo jako rezultat chemioterapii
  • Często opisywany jako ostry, kłujący albo przeszywający. Niektórzy odczuwają cierpnięcie lub drętwienie

 

Co powoduje ból u chorych żyjących z rakiem?

Może być to związane z samym rakiem, jeśli choroba przerzuca się na tkanki miękkie, narządy wewnętrzne, kości lub nerwy. Chemioterapia, operacje, albo napromieniowanie również mogą powodować ból. W następstwie chemioterapii na przykład może pojawić się uczucie mrowienia lub kłucia w dłoniach lub stopach  (polineuropatia obwodowa po talidomidzie, bortezomibie czy winkrystynie). Tak zwany „ból fantomowy” może występować po chirurgicznej amputacji w miejscu usuniętej tkanki lub kończyny. Chorzy osłabieni przez długie leżenie w łóżku mogą doświadczać bolesnych napięć mięśni, skurczów mięsni lub utraty zasięgu ruchów.

© Copyright 2011 Fundacja Carita - Żyć ze Szpiczakiem!